W październiku, klasy 8a i 7c wyruszyły na wycieczkę do Złotego Stoku. Celem naszej podróży było zwiedzenie kopalni złota i pobyt w dawnej osadzie górniczej.
Kiedy dojechaliśmy na miejsce, zostaliśmy oddani w ręce bardzo miłego pana przewodnika. Pan oprowadził nas po Sztolni Gertrudy, opowiedział jej historię, pokazał jak wygląda 16 ton złota, a także zapoznał z duchem Gertrudy. Legenda głosi, że kobieta miała wejść do kopalni, by szukać zaginionego męża, jednak sama zgubiła drogę i nigdy tego labiryntu nie opuściła, a jej duch do dziś krąży w podziemiach. Ostatnią atrakcją tej sztolni był zjazd ośmiometrową zjeżdżalnią.
W Sztolni Czarnej podziwialiśmy jest jedyny w Polsce podziemny wodospad. Z tego miejsca wyjechaliśmy na powierzchnię pomarańczową kolejką. Następnie wzięliśmy udział w krótkim pokazie wybijania monet. Tutaj też zakończyło się nasze zwiedzanie z panem przewodnikiem.
Na dalszą część wycieczki udaliśmy się do średniowiecznej osady górniczej, gdzie sprawdzaliśmy (w praktyce!) swoją wiedzę z fizyki. Nasi uczniowie wprawili w ruch potężne, 3-tonowe młyńskie koło deptakowe, 15-metrowy kierat, łowili drobinki złota, a na koniec przeszli ścieżką strachu wprost do domu kata, gdzie usłyszeli wiele ciekawych historii o średniowiecznych metodach leczenia np. migreny.
Wycieczkę uważamy za udaną, a kto jeszcze nie był w Złotym Stoku, serdecznie zachęcamy do wpisania tego miejsca na listę miejsc wartych zobaczenia!
Uczniom towarzyszyły: Monika Bouazzi, Agnieszka Ćwiąkała i Ewa Ruda
Ewa Ruda