Uczniowie klas 6–8 wzięli udział w spotkaniu z muzyką jazzową – stylem, który wielu z nas kojarzy z westernów, gospel czy amerykańskich bajek. Podczas zajęć poznali brzmienie charakterystycznych instrumentów, takich jak saksofon czy puzon.
Aktualności
Zakończenie roku szkolnego 2025/2026 🎓📚✏️
26-06-2026 r. uroczystymi apelami pożegnaliśmy rok szkolny 2025/2026. Dla jednych był on pasmem sukcesów, dla innych czasem wyzwań, ale wszystkim przyniósł nowe doświadczenia i cenne wspomnienia.
Pierwszy apel przygotowali uczniowie klas I–III. Podczas występów mogliśmy podziwiać ich liczne talenty, a pełen uśmiechu program artystyczny wypełniony był wakacyjną radością i pozytywną energią.
Apel dla klas starszych przygotowali uczniowie klas ósmych, którzy tego dnia żegnali się z naszą szkołą. Uroczystość rozpoczął dostojny polonez, poprowadzony przez panią Małgorzatę Biszczak-Kunik – Dyrektor Szkoły, oraz pana Michała Leńskiego – muzyka i wychowawcę klasy VIIIb. Następnie wychowawcy klas ósmych wraz ze swoimi uczniami wspólnymi siłami tworzyli „idealny model absolwenta”. Było radośnie, kabaretowo, ale również bardzo wzruszająco.
Naszym Drogim Ósmoklasistom życzymy wielu sukcesów, spełnienia marzeń oraz radości na kolejnych etapach edukacyjnej drogi.
Podczas uroczystości towarzyszyli nam szacowni Goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz naszej gminy oraz zaprzyjaźnionych instytucji.
Świadectwa, nagrody i dyplomy zostały rozdane. Teraz czas na wakacje! Życzymy wszystkim uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły, aby był to piękny, bezpieczny i pełen radości czas wypoczynku.5
Jazz pełen emocji i improwizacji🎷🎙️🎵
- 6
Sukces naszego ucznia🪶✒️
Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 5c Antoni Bienias za swoją pracę literacką zdobył wyróżnienie w XIV Ogólnopolskim Konkursie Historyczno-Regionalnym „Poznajemy źródła historii i kultury naszego regionu – co opowiedziałyby zabytki w mojej okolicy, gdyby mogły mówić”.
Praca Antoniego zostala doceniona za wrażliwośc literacką, umiejętnośc twórczego myślenia oraz dojrzałe spojrzenie na historię i dziedzictwo kulturowe.
O czym z dumą🦚 informuje Mirosława Szymańska - nauczyciel języka polskiego.🥰
Dzień Ziemi🌍🌏🌐🌎
Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy 1c poznali dzisiaj, czym jest recykling, dlaczego segregacja śmieci jest tak ważna oraz w jaki sposób każdy z nas może dbać o naszą planetę na co dzień.
2Dzieci z zaangażowaniem uczestniczyły w rozmowach i przykładach ekologicznych działań, a następnie wykonały prace plastyczne inspirowane Ziemią, rozwijając swoją kreatywność i wrażliwość na środowisko.
Zajęcia były pełne wiedzy, refleksji i twórczej energii — małe kroki w stronę wielkiej troski o naszą planetę.
Monika Lorek
Konkurs z języka niemieckiego
31 marca w naszej szkole odbył się konkurs gramatyczno-leksykalny z języka niemieckiego dla uczniów klas 6–8. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją znajomość słownictwa oraz struktur gramatycznych, wykazując się dużym zaangażowaniem i wysokim poziomem przygotowania.
Zwycięzcą konkursu został Maciej Pstrowski z klasy 7a. Drugie miejsce zajęła Hanna Golanowska z klasy 8c, natomiast trzecie miejsce zdobył Tymon Kuczyński z klasy 7b.
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom, a szczególnie laureatom, i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka niemieckiego!
Alicja Salmanowicz i Dorota Kępczyńska-Pańczyszyn
„Poznaj z nami swoją Krainę Łęgów Odrzańskich.” – projekt zakończony
W okresie od czerwca 2025 r. do marca 2026 r. w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny „Poznajemy Krainę Łęgów Odrzańskich”. Zajęcia odbywały się regularnie w poniedziałki na 7 godzinie lekcyjnej i były skierowane do chętnych uczniów zainteresowanych przyrodą oraz lokalnym środowiskiem naturalnym.
8Celem projektu było poszerzenie wiedzy uczniów na temat ekosystemu łęgów nadrzecznych, ze szczególnym uwzględnieniem doliny rzeki Odry. W trakcie zajęć uczniowie poznawali charakterystyczne cechy krainy łęgów, różnorodność występujących tam roślin i zwierząt, a także znaczenie rzeki Odry dla środowiska i człowieka.
Zajęcia miały zarówno charakter teoretyczny, jak i praktyczny. W klasie uczniowie uczestniczyli w lekcjach poświęconych m.in. florze i faunie łęgów, procesom zachodzącym w ekosystemach nadrzecznych oraz zagrożeniom dla tych obszarów. Wykorzystywano różnorodne metody pracy, w tym prezentacje multimedialne, materiały edukacyjne oraz dyskusje.
W ramach projektu prowadzone były również szkolenia dla nauczycieli, które miały charakter teoretyczny i praktyczny.
Istotnym elementem projektu były wyjazdy edukacyjne. Uczniowie wzięli udział w rejsie po rzece Odrze, rozpoczynającym się w porcie w Ścinawie. Wyjazd był całkowicie darmowy i zorganizowany w ramach projektu, co umożliwiło uczestnikom udział bez ponoszenia kosztów. Podczas rejsu uczniowie mieli okazję do bezpośredniej obserwacji przyrody oraz utrwalenia zdobytej wiedzy w praktyce. Otrzymali również w prezencie eko-prezenty.
W trakcie realizacji projektu uczniowie uczestniczyli też, w wycieczce na Stawy Milickie oraz odwiedzili Dom na Wodzie we Wrocławiu – Centrum Odra. Wyjazdy te pozwoliły na jeszcze lepsze poznanie środowiska wodnego i jego znaczenia, a także na poszerzenie wiedzy o różnorodności ekosystemów związanych z wodą. W Centrum Odra uczestniczyli w warsztatach szkutniczych, na których wykonali własne statki.
Zwieńczeniem projektu było wykonanie gazetki szkolnej poświęconej łęgom odrzańskim. Jej celem było przybliżenie wszystkim uczniom szkoły wartości i piękna tych unikalnych ekosystemów oraz zwiększenie świadomości ekologicznej całej społeczności szkolnej.
Realizacja projektu przyczyniła się do zwiększenia świadomości ekologicznej uczniów, rozbudzenia ich zainteresowań przyrodniczych oraz kształtowania postaw proekologicznych. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach i aktywnie angażowali się w proponowane działania.
Projekt „Poznajemy Krainę Łęgów Odrzańskich” był wartościowym doświadczeniem edukacyjnym, które wzbogaciło ofertę dydaktyczną szkoły i umożliwiło uczniom lepsze poznanie lokalnego dziedzictwa przyrodniczego.
Agnieszka Ćwiąkała – koordynator projektu
Wspinamy się!🧗♂️
Uczniowie klasy 1C i 1 D wzięli udział w niezwykłej sportowej przygodzie na ściance wspinaczkowej ZERWA we Wrocławiu. Pod okiem doświadczonych instruktorów dzieci poznawały podstawy wspinaczki, uczyły się zasad bezpieczeństwa oraz odkrywały, jak wiele potrafią, gdy połączą odwagę, koncentrację i wzajemne wsparcie.
10🧗♂️Podczas zajęć każdy mógł spróbować swoich sił na różnych trasach — od łatwiejszych, idealnych na rozgrzewkę, po te bardziej wymagające, które pozwalały sprawdzić równowagę, siłę i spryt. Nie zabrakło emocji, śmiechu i gromkich okrzyków dopingu, bo nasi uczniowie świetnie wiedzą, jak wspierać się nawzajem.🧗♀️
Wycieczka była nie tylko świetną zabawą, ale także okazją do budowania pewności siebie, przełamywania barier i rozwijania sprawności fizycznej. Dzieci wróciły pełne energii, zadowolone i dumne z własnych osiągnięć.💪
Dziękujemy Pani Małgosi Frącek za zorganizowanie wyjazdu.😘
Monika Lorek
Agnieszka Sala
SZLAKIEM WROCŁAWSKICH KRASNALI🧑🎄
13 kwietnia klasa 3 c miała wyjątkową wycieczkę do Wrocławia, której główną atrakcją było podążanie szlakiem słynnych krasnali. Już sama podróż była dla dzieci dużym przeżyciem, ponieważ wycieczka odbywała się pociągiem, co dodało całemu dniu elementu przygody.
5Po przyjeździe czekała na nas pani Karolina Zembik-Hnytko – nasza przewodniczka. Rozpoczęliśmy zwiedzanie od serca miasta – Rynku, gdzie znajduje się imponujący Ratusz. Dzieci otrzymały mapy, które pomogły im odnaleźć ukryte w różnych zakątkach miasta krasnale. Poszukiwania sprawiły wszystkim wiele radości i zaangażowały uczniów do uważnego obserwowania otoczenia. Podczas poszukiwań mogliśmy zobaczyć Kościół św. Elżbiety oraz Jatki – urokliwą uliczkę związaną z dawnymi tradycjami rzemieślniczymi, gdzie również można było spotkać krasnale. Na koniec wspólnych poszukiwań krasnali dzieci otrzymały od pani przewodnik pamiątkowe „Bardzo straszne certyfikaty”. Wycieczka była pełna wrażeń, śmiechu i wspólnej zabawy. Na zakończenie dnia na uczestników czekała miła niespodzianka – wizyta w McDonald’s, która była doskonałym zwieńczeniem całej wyprawy. Serdecznie dziękujemy rodzicom za opiekę podczas wycieczki. To był wspaniały dzień.
Grażyna Durman
Sztuka kreatywnych odkryć🖼️
W klasie 1 C odbył się Dzień Sztuki pełen kreatywnych odkryć. Uczniowie obejrzeli wirtualny spacer po Zamku Książ w Wałbrzychu, poznając jego historię i niezwykłe wnętrza. Dzieci zapoznały się także ze słynnymi artystami oraz ich wyjątkowymi stylami. Na zakończenie zajęć każdy wykonał własną pracę plastyczną inspirowaną twórczością Picassa — kolorowy portret Face. To był dzień pełen sztuki, wyobraźni i twórczej radości.
80 drzew na 80 -lecie Szkoły
14 kwietnia Wolontariusze wraz z Włodarzami naszej Gminy, Nadleśnictwem i Dyrekcją Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miękini, posadzili 80 drzew na jubileusz 80-lecia Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Miękini. Sadzonki lip i jaworów dały początek pięknemu miejscu. Tak oto powstał Skwer Leśnej Przyjaźni!🌳
Ścianka wspinaczkowa🧗🧗♂️🧗♀️
Uczniowie klas 2a i 2d wzięli udział w wyjątkowej wycieczce na ściankę wspinaczkową 🧗♀️🧗♂️Wyjazd był doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu, rozwijania sprawności fizycznej oraz przełamywania własnych barier.
2Pod okiem instruktorów uczniowie poznali podstawowe zasady wspinaczki, uczyli się technik poruszania po ścianie oraz zasad bezpieczeństwa.
Nie zabrakło również zdrowej rywalizacji, wzajemnego wsparcia i świetnej zabawy. Dla wielu uczestników było to pierwsze tego typu doświadczenie, które dostarczyło mnóstwo pozytywnych emocji i satysfakcji z pokonywania kolejnych tras.
Wycieczka była nie tylko formą aktywności fizycznej, ale także świetną okazją do integracji zespołu klasowego i budowania relacji.☺️
Pozdrawiam,
Anna Chomąt
Kolorowy dzień w naszej szkole🔴🟠🟡🟢🔵🟣🟤⚪
Zapowiada się cudownie kolorowy dzień w klasach najmłodszych naszych uczniów. Edukacja wczesnoszkolna szykuje coś wyjątkowego!
Wystawa plakatów „Zdrowy układ pokarmowy”
Teraz wszyscy uczniowie mogą podczas przerw dowiedzieć się, jak komponować zdrowe posiłki i jak na co dzień dbać o swój układ pokarmowy. W szkolnym łączniku na parterze można obejrzeć wystawę plakatów przygotowanych przez uczniów klasy 7b.
11Prace powstawały w ramach zajęć biologii poświęconych zdrowemu stylowi życia. Tworząc je, uczniowie powtórzyli i utrwalili wiedzę na temat budowy i funkcji układu pokarmowego, zasad zdrowego odżywiania, piramidy żywienia oraz chorób wynikających z niewłaściwej diety.
Pamiętajmy: jeden fast-food od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale też nie pomoże, jeśli tylko sporadycznie wybieramy zdrowe jedzenie. Zachęcamy do obejrzenia wystawy i świadomego dbania o swoje zdrowie!
Anna Karda
Iwona Godorowska
PODARUJ KWIAT - ZOSTAW ŚLAD🌸💮🏵️🌹
Sadzimy las🌲🌳
W piątek, 10 kwietnia 2026 roku, wzięliśmy udział w corocznej akcji sadzenia lasu, organizowanej przez Nadleśnictwo Miękina (Lasy Państwowe). W wydarzeniu uczestniczyli nasi uczniowie klas ósmych wraz z wychowawcami oraz Dyrekcją Szkoły.
Tegoroczne sadzenie odbyło się w Lubiatowie. Spotkanie rozpoczęło się przemówieniem nadleśniczego Waldemara Zaremby, po którym udaliśmy się pod opieką nauczycieli na wyznaczony teren pracy. Pracownicy nadleśnictwa podzielili nas na pary i szczegółowo wyjaśnili zasady prawidłowego sadzenia drzew. Jedna osoba przygotowywała dołki przy użyciu kostura, zachowując odpowiednie odstępy, natomiast druga umieszczała w nich sadzonki, starannie przysypując je ziemią.
Udział w tej akcji to nie tylko realny wkład w ochronę środowiska i przyszłość kolejnych pokoleń, ale także cenna lekcja odpowiedzialności, współpracy i zaangażowania. Takie inicjatywy pokazują, jak wiele możemy osiągnąć, działając razem.
Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok!
Ewa Ruda
Historyczny sukces naszych siatkarek! 🏐🥇
W dniu dzisiejszym w Wałbrzychu, na Hali Wałbrzyskich Mistrzów, odbyły się finały dolnośląskie Igrzysk Dzieci w piłce siatkowej dziewcząt. Po raz pierwszy w historii nasze uczennice klas IV-VI sięgnęły po złoty medal, zdobywając tytuł Mistrzyń Dolnego Śląska! 🏆
W zawodach wzięły udział cztery najlepsze drużyny reprezentujące swoje rejony:
SP 8 Świdnica,
SP 12 Lubin,
SP Janowice Śląskie,
SP Miękinia.
Rozgrywki dostarczyły wielu sportowych emocji – nie brakowało zaciętej walki o każdy punkt, pięknych akcji, uśmiechu, radości i ducha fair play. Każdy mecz stał na wysokim poziomie i do samego końca trzymał w napięciu.
Ale to nie wszystko…
Po raz pierwszy w historii nasze uczennice klas IV-VI sięgnęły po złoty medal, zdobywając tytuł Mistrzyń Dolnego Śląska! 🏆
To ogromny sukces, będący efektem ciężkiej pracy, determinacji oraz wspaniałej współpracy zespołowej.
Nasze zawodniczki pokazały ogromne serce do gry i wolę walki, co przełożyło się na ten wyjątkowy wynik.
Teraz przed nami kolejne wyzwanie – udział w Mistrzostwach Polski. Trzymamy mocno kciuki i wierzymy, że to dopiero początek pięknej sportowej przygody!
Marta Mazgaj
Wesołego Alleluja!🐣🐰🐔🐥🥚
Wielkanoc w klasie 3 c🐥🐰🐣
Święta Wielkanocne tuż, tuż. Klasa 3 c przygotowywała się do świąt od dłuższego czasu. W naszej sali zrobiło się bardzo wesoło i kolorowo. Klasę ozdabiały bazie, bukszpan, kwiaty oraz zajączki, kurki. Przygotowywanie ozdób wielkanocnych zaczęliśmy od kolorowania pisanek i wykonywania kartek świątecznych dla naszych bliskich.
🐣Malowaliśmy też styropianowe jajka, które później stały się kurami. 🐔Robiliśmy też baranki z tacki papierowej. Sialiśmy również rzeżuchę. 31 marca obchodziliśmy Dzień Muffinki. Muffinki pochodzą z Anglii – powstały na przełomie X i XI wieku i początkowo stanowiły przekąski dla najbiedniejszych. Dopiero z czasem zyskały uznanie wśród arystokracji. Upieczone przez uczniów babeczki stanowiły słodki poczęstunek wielkanocnego spotkania.🥧🍪
W ostatnim dniu zajęć świętowaliśmy wspólnie w klasie. Na naszych ławkach oprócz muffinek rozgościła się wielkanocna baba oblana zieloną polewą i udekorowana jajeczkami oraz kwiatkami.💮🌷 Mniam, mniam! Dużo emocji i zachwytu sprawiała nam zabawa. Celowaliśmy jajkami - piłeczkami do wytłaczanki. 🥚Jak Wielkanoc to nie zabrakło u nas także „zajączka” – każdemu przyniósł mały drobiazg.🐰 Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc . Życzymy radosnego i wiosennego nastroju, pogody w sercu i wzajemnej życzliwości.🥰
Grażyna Durman z klasą 3 c
Dzień Autyzmu
🔵Uczniowie klasy 1 C w dniu 01.04.2026 uczestniczyli w obchodach Dnia Autyzmu. W trakcie zajęć obejrzeli film oraz prezentację poświęcone tematyce autyzmu, które przybliżyły im to zaburzenie. Dzieci miały również okazję założyć specjalne okulary, które symulowały sposób, w jaki dziecko autystyczne postrzega świat. Na zakończenie wykonali puzzle z różnymi hasłami, które symbolizowały, że choć wszyscy jesteśmy różni, to jednak doskonale do siebie pasujemy. Dzięki tym aktywnościom uczniowie lepiej zrozumieli, jak ważna jest akceptacja i szacunek dla odmienności. M. Lorek💙
Wycieczka do Zagrody Zajączka Wielkanocnego w Chwalimierzu🐇
W poniedziałek klasa 1B i 1C pojechały do Chwalimierza. W „Zagrodzie Zajączka Wielkanocnego” uczniowie poczuli prawdziwą wiosenną i świąteczną magię. Podczas warsztatów spotkali pisklaki o piórach koloru słońca i zające, które kicały wesoło po łące! Czekało na nich mnóstwo zabaw na świeżym powietrzu oraz twórcze świąteczne przygody.
16🐰Zając Tuptuś – przywódca wesołej gromady – razem z innymi szarakami radośnie kicali po zagrodzie, szukając najlepszych kryjówek na kolorowe pisanki. Obok nich biegały malutkie pisklaki🐥 – otulone mięciutkimi, puszystymi piórkami. Każdy zając robi skok – hop, hop, hop…! Uczniowie wcielili się w pisankowych szpiegów, zagrali w koszyczkowe memory i odkryli sekrety farbowania jajek naturalnymi barwnikami.🥚🎨 Dowiedzieli się jak wyczarować prawdziwie świąteczną atmosferę. Wystarczy garść radosnych wielkanocnych życzeń, tęcza kolorów,🌈 szczypta wyobraźni i dwie chętne rączki do twórczej pracy. Każdy stworzył swój własny, piękny koszyczek🧺 na wiosenne skarby! Podczas warsztatów artystycznych każde dziecko również stworzyło własną figurkę małego szaraka – gotowego na nowe przygody i wielką przyjaźń.🐰🐰🐰🐰
Monika Lorek
Kolejny Euroweek za nami
W dniach 22-26 marca grupa 20 uczniów z panią Anną Osiecką i panią Moniką Bouazzi byli na warsztatach językowych w Dusznikach Zdroju.
Pierwszego dnia po przyjeździe do ośrodka willa Jarzębina, każdy skierował się do swoich pokoi. Po kolacji wybraliśmy się na pierwsze zajęcia z wolontariuszami. Powitali nas:
Maria z Indonezji, Tawanda z Zimbabwe, oraz Davit z Gruzji.
Zapoznaliśmy się z nimi oraz z innymi uczestnikami Euroweeku – uczniami ze szkół w Osieku i Gdyni.1Drugiego dnia, po śniadaniu, zeszliśmy na pierwsze zajęcia. Najpierw była rozgrzewka taneczna, a po krótkiej przerwie odbyło się bingo, żeby lepiej się poznać.
Później dobrano nas w grupy około 8-osobowe i robiliśmy plakaty o naszej grupie. Następnie przedstawiliśmy je przed wszystkimi. Po przerwie podzielono nas na dwie grupy i musieliśmy wspólnie ułożyć się w kształt, który pokazał nam pan Davit na kartce, np. serce, kwadrat, sześć siedem itp.
Potem pracowaliśmy w parach i trzeba było na dźwięk "boom" który krzyczała pani Maria złapać flamaster przed osobą która siedziała z tobą w parze. Następnie pan Davit przygotował dla nas interesującą prezentację na temat Gruzji. Opowiedział nam o miastach, alfabecie i jedzeniu.
Później był obiad –spaghetti i zupa ogórkowa. Po obiedzie poszliśmy na spacer po Dusznikach Zdrój, a po drodze weszliśmy do sklepu.
Po powrocie dowiedzieliśmy się, że musimy dobrać się w grupy od 5 do 12 osób i przygotować night show, czyli występ na temat, który wylosowaliśmy na karteczce (horror, survial, superhero, drama...). Wszystkie występy były świetne i bardzo dobrze się bawiliśmy.Rano po śniadaniu mieliśmy rozgrzewkę na której tańczyliśmy i graliśmy w rybaka. Następnie po przerwie robiliśmy plakaty na których musieliśmy stworzyć swoją markę ubraniową, a później pokaz mody. Po kolejnej przerwie graliśmy w grę Casa Nova, na której po zatrzymaniu muzyki ten kto został bez osoby na krześle przed sobą lub miał marker w ręce musiał wejść do środka i tańczyć. Po następnej przerwie Maria opowiadała o Indonezji – tradycyjnym stroju, tańcu, posiłku. Po obiedzie był quiz muzyczny na którym były dwie drużyny i dana osoba z drużyny która siedziała na krześle musiała zgadnąć tytuł lub wykonawcę piosenki. A później otrzymaliśmy kolejne zadanie grupowe przygotowanie do nocnego show. Była parodia familiady, wiadomości, talent show i innych. Śmiechom nie było końca.
Ostatniego dnia odwiedzili nas jeszcze inni wolontariusze, a po porannej rozgrzewce Tawanda opowiedział nam o swoim kraju. Po południu mieliśmy czas, na spacer po Dusznikach Zdroju i zakup pamiątek. Wieczorem każdy uczestnik otrzymał dyplom uczestnictwa w warsztatach. Będziemy miło wspominać nasz wyjazd – nowe doświadczenia i przyjaźni. Wracamy pewni, że nasze umiejętności zarówno w zakresie języka angielskiego jak i współpracy w grupach nie są naszą słabą stroną.
Anna Osiecka
Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2025/2026
Zapraszamy na rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 2025roku, które odbędzie się w dwóch turach:
- Dla klas 1-3 o godz. 9.20,
- Dla klas 4-8 o godz. 10.50,
Wszystkie uroczystości odbędą się tradycyjnie na hali widowiskowo-sportowej.